Telefonia VoIP a tradycyjne telefony na abonament

Nowoczesne technologie wywierają na nasze życie ogromny wpływ. Dawniej wiele spraw należało załatwić ręcznie. Teraz wystarczy chwila przed komputerem, aby załatwić sprawę urzędową lub zrobić zakupy. Dzięki ciekawym rozwiązaniom technologicznym nasze życie zyskuje na jakości oraz większej ilości wolnego czasu.

Zapewne każdy z nas pamięta czasy, w których telefony komórkowe były nowością i wiele osób twierdziło, że nie przyjmie się takie rozwiązanie, gdyż rozmowy są zbyt drogie, a zasięg takiego telefonu pozostawiał wiele do życzenia. Obecnie praktycznie każdy z nas ma w swojej kieszeni zaawansowany telefon komórkowy z setkami funkcji, który zastępuje nam wiele mniejszych urządzeń jak kalkulator, dyktafon, latarka czy notatnik. Podobnie jest z telefonią stacjonarną.

Od dawna słyszy się o technologiach, które mają wyprzeć całkowicie z rynku tradycyjne telefony stacjonarne. Jednym z takich rozwiązań, które ma zastąpić nam telefony stacjonarne, jest technologia VoIP. W epoce wszechobecnego internetu nie dziwi nikogo fakt, że firmy starają się znaleźć dla niego nowe zastosowania, które ułatwią życie oraz pozwolą na oszczędności. Technologia VoIP daje możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych za pomocą łącza internetowego. Praktycznie każdy w domu ma internet, więc nie potrzebujemy do tego celu nowej infrastruktury – wystarczy gniazdko telefoniczne, w które wpinamy nasz telefon VoIP.

To, co przemawia za wyborem tego rozwiązania, to bardzo niskie koszty prowadzenia rozmów oraz brak konieczności tworzenia dużej, jak i małej infrastruktury, aby tego typu rozwiązania wprowadzić na skalę masową. Wystarczą drobne modyfikacje istniejących już rozwiązań i możemy cieszyć się niskim kosztami rozmów nie tylko krajowych, ale i zagranicznych. Puki co w naszym kraju około 3 miliony osób korzysta z tego rozwiązania, a liczba zadowolonych klientów firm oferujących technologię VoIP stale wzrasta. Prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych lat liczba zestawów do rozmów przez internet będzie znacznie wyższa od liczby aktywnych abonentów tradycyjnej telefonii stacjonarnej. Czas pokaże, jak bardzo ta technologia się rozwinie i w jakim stopniu przyjmie się w naszym życiu.

Zobacz także

Tradycyjne rozwiązania w biznesie.

VoIP w nowoczesnym przedsiębiorstwie.

VoIP w biznesie.

Telefonia VoIP w biurze

Czy VoIP wyprze tradycyjne telefony?