VoIP w biznesie.

Każde przedsiębiorstwo nastawione jest na generowanie zysków oraz minimalizację kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie coraz większa liczba właścicieli firm stara się szukać alternatywnych rozwiązań dla przestarzałych już technologii, które mogą dać im znaczne oszczędności w różnych sektorach przedsiębiorstwa. Nowoczesne technologie nie muszą wcale oznaczać dużych nakładów na ich wprowadzenie. Właśnie tego typu nową technologią (w sumie nie taką już nową) jest telefonia VoIP. Jest to w skrócie wykorzystanie połączenia internetowego do prowadzenia rozmów telefonicznych. Wg badań przeprowadzonych w 2015 roku około 1% firm na całym świecie korzysta z tej technologii. W przypadku dużych firm ten wynik jest wyższy.

Technologia VoIP daje bardzo duże możliwości. Dzięki brakowi konieczności tworzenia nowej infrastruktury dla tego rozwiązania zyskuje stale na popularności. Coraz częściej telefony działające przez internet można spotkać także w domach prywatnych. Szczególnie opłacalne są w przypadku, w którym wykonujemy wiele połączeń zagranicznych. Koszt minuty takiego połączenia to kwota poniżej 10 groszy. Praktycznie żaden operator nie jest w stanie przebić takiej oferty.

Powoli coraz więcej osób przekonuje się do tej usługi. Praktycznie w każdym domu mamy łącze internetowe, które pozwala nam na podpięcie telefonu i usługi VoIP. Większość przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na wprowadzenie w swojej firmie tej telefonii, jest bardzo zadowolona. Jednak ilość osób, które wybierają takie, rozwiązanie jest nadal niewielka. Spowodowane jest to zapewne nieufnością do tego typu telefonii, która związana jest z niewiedzą i brakiem dobrego rozeznania w ofertach, cenach oraz wymogach, jakie związane są z podpięciem VoIP. Wiele firm oferuje próbne łącza VoIP w celu pokazania klientom, jak wielkie możliwości ma przed sobą ten protokół oraz jak duże oszczędności miesięczne mogą zostać wprowadzone w przedsiębiorstwach, oraz domach prywatnych. W najbliższych latach prawdopodobnie czeka nas wysyp firm, oferujących takie rozwiązania podobnie jak miało to miejsce kilkanaście lat temu z firmami oferującymi internet radiowy.

Zobacz także

Tradycyjne rozwiązania w biznesie.

VoIP w nowoczesnym przedsiębiorstwie.

Telefonia VoIP w biurze

Czy VoIP wyprze tradycyjne telefony?

Telefonia VoIP a tradycyjne telefony na abonament