VoIP w nowoczesnym przedsiębiorstwie.

Nowoczesne technologie wpływają na nasze życie oraz rozwój naszego otoczenia. Jeszcze kilkanaście lat temu elektronika nie miała takiego dużego znaczenia w naszym życiu. Obecnie praktycznie każdy ma w swojej kieszeni telefon komórkowy, który ma wiele funkcji i skutecznie zastępuje nam wiele innych gadżetów do rozrywki, pracy i wypoczynku. Jedną z takich ciekawych technologii, które są telefony bazujące na protokole VoIP. Dają one bardzo duże możliwości oraz pozwalają na znaczne ograniczenie kosztów związanych z utrzymaniem tradycyjnych telefonów. Jednak czym tak w rzeczywistości jest VoIP?

Pod tym skrótem kryje się angielska nazwa Voice over Internet Protocol. Jest to system wymiany głosu poprzez protokół IP – w skrócie sprawę ujmując, jest to rozmowa przez internet z wykorzystaniem łącza internetowego. Praktycznie każda firma oraz rodzina ma w swoim domu łącze internetowe. Dzięki jego wykorzystaniu możemy łączyć się ze znajomymi na całym świecie bez ponoszenia wysokich kosztów rozmowy telefonicznej. Coraz więcej dużych graczy w branży telekomunikacyjnej w swojej ofercie ma usługi bazujące na technologii VoIP, które mają obniżyć koszty rozmów i miesięcznych rachunków za telefon.

Ogromną zaletą tej technologii jest brak konieczności tworzenia nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Wystarczy odpowiednie zmodernizowanie istniejących łączy telefonicznych, które już teraz doskonale radzą sobie z tą technologią. Zwłaszcza duże firmy zatrudniające spore ilości pracowników docenią tego typu rozwiązania. Dzięki nim wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa oferujące usługi call center, mogą miesięcznie zaoszczędzić wiele tysięcy złotych. W tym miejscu warto wspomnieć o cenach za połączenia. Najdroższe będą połączenia do sieci komórkowych i mogą sięgać nawet 40 groszy. Do stacjonarnych sieci na całym świecie za połączenie nie zapłacimy więcej niż 10 groszy, a w większości krajów cena jest jeszcze mniejsza. Przykładowo do USA za połączenie zapłacimy około 5 groszy.

Technologia VoIP jest w pewnych branżach przyszłością nowoczesnej telekomunikacji i pozwoli na duże oszczędności nie tylko firmom, ale także osobom prywatnym, gdyż protokół ten jest o wiele tańszy w użyciu niż tradycyjna telefonia stacjonarna.

Zobacz także

Tradycyjne rozwiązania w biznesie.

VoIP w biznesie.

Telefonia VoIP w biurze

Czy VoIP wyprze tradycyjne telefony?

Telefonia VoIP a tradycyjne telefony na abonament